.
Mieszanka poplonowa MP-8 pod okopowe
Opis mieszanki
Mieszanka idealnie nadaje się na słabe gleby. Wszystkie gatunki wykazują intensywne tempo wzrostu, zarówno gryka jak i facelia dobrze radzą sobie na słabszych glebach.
Zastosowane gatunki wytwarzają różnorodne systemy korzeniowe, które penetrują glebę na różnych poziomach, poprawiając jej strukturę i zdrowotność.
Rzodkiew oleista i gorczyca biała posiadają właściwości fitosanitarne, korzystnie wpływające na stan gleby. Zastosowane gatunki są wrażliwe na mróz.
Po przyoraniu lub zmulczowaniu oddają pobrane jesienią składniki odżywcze rośliną następczym. Dodatkowym atutem mieszanki jest wabienie pszczół i owadów zapylających.
Skład
Przeznaczenie

poplon
Opakowanie

10 kg
Norma wysiewu

25- 30 kg/ha
Charakterystyka odmiany

Gleby słabe

Wysokie plonowanie
Zalety wynikające ze stosowania mieszanek poplonowych
- Przełamanie monokultury upraw
- Wzrost plonu upraw następczych (zbóż, kukurydzy, okopowych)
- Wprowadzenie dużej ilości biomasy (15–30 ton)
- Ochrona gleby przed erozją oraz wymywaniem substancji mineralnych
- Wzrost ilości azotu w glebie (dzięki roślinom bobowatym)
- Wzrost próchnicy gleby
- Redukcja zachwaszczenia
- Poprawa stanu fitosanitarnego gleby-redukcja występowania chorób w uprawie wiodącej
- Poplony zaliczane są do obszarów proekologicznych przy świadczeniu dopłat „za zazielenienie”
Wykorzystanie poplonów
- Jako zielona pasza do spasania zwierząt
- Jako zielony nawóz, który można przeorać na zimę
- Wykorzystanie jako mulcz, dzięki temu możliwy jest wiosenny siew bez orki, który obniża koszty produkcji (brak orki zimowej)
Uprawa poplonów
Uprawę gleby i siew powinno wykonać się jak najwcześniej tuż po zbiorze, w celu zapobieganiu utraty wody oraz wystąpienia samosiewów wcześniejszej uprawy. Siew powinien zostać wykonany na głębokości 2-3cm* do gleby płytko uprawionej (podorywka, talerzowanie, gruberowanie lub agregat z siewnikiem). Przy siewie gatunków drobnonasiennych zalecane jest wałowanie gleby przed siewem. Ponadto ważne jest rozdrobnienie słomy i jej równomierne rozprowadzenie na polu.
Nawożenie
W celu dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych należy wysiać nawóz na ściernisko przed uprawą w dawce P2O5 30-50-kg/ha; K2O 60-80 kg/ha oraz N około 60 kg/ha (połowa dawki azotu przed siewem oraz reszta w trakcie wegetacji).